Filadelfija un Pensilvānijas štats

Hits: 15215

Filadelfija - pilsēta, kura uz mani ir atstājusi īpašu iespaidu – sakopta, tīra, draudzīga... Un pilsētai ir savs šarms, pat nevaru īsti pateikt, kas tieši – tā vienkārši vilina un ir bagāta ar vēstures notikumiem un liecībām. Tā kā dzīvoju netālu no Filadelfijas, tad uzturos tur diezgan bieži. Mana ģimene bija vasarā ieradusies mani apciemot un pavadījām daudz laika apbraukājot tuvākas un tālākas vietas, par kurām nolēmu uzrakstīt. Apraksts ir vairāk praktiska un informatīva rakstura par to, kur iet, ko darīt un ko apskatīt, plānojot braucienu uz Filadelfiju, un iekļaujot tuvāko Pensilvānijas štata apkārtni.

 

FILADELFIJA

Tautā saukta “Philly”, tā bija pirmā ASV galvaspilsēta (1790-1800g.), kā arī pilsēta, kurā tika parakstīta neatkarības deklarācija. Tūristu centrā var saņemt bezmaksas biļetes un doties organizētā ekskursijā pa ASV pirmo valdības ēku (Independence Hall). Uzreiz teikšu atklāti, ka nekā daudz tur nav un pat manam vīram, kuram interesē ASV politiskā vēsture, sāka palikt garlaicīgi. Bet, ja ir brīva stundiņa (un brīvbiļetes) - kāpēc ne? Turpat pāri ielai ir apskatāms Filadelfijas simbols – neatkarības zvans (Liberty Bell), kuram atkal ir sava sena vēsture. Ja nav pacietības, to var apskatīt no ārpuses caur stikla sienu, bet, ja ir gribēšana stāvēt garā rindā un iziet drošības pārbaudi, tad (arī par brīvu) var droši doties iekšā un fotografēt.

Blakus esošais tūrisma centrs (Visitor Center) piedāvā kino īsfilmas (aptuveni 20 min), kurās īsi ataino 18gs notikumus. Arī šis pasākums ir par brīvu un noskatījāmies ar interesi. Noteikti nepaliks neievēroti arī daudzie zirgu pajūgi – neatkarīgi no cilvēku skaita karietē (līdz 5), 45min informatīvs brauciens izmaksās $35 un, ja pagadās zinošs kučieris / gids kā tas bija mums, tad brauciens ir noteikti tā vērts. Tiek piedāvātas arī ''Duck Tours'' (1,5h ekskursija laivā uz riteņiem, kas brauc pa ielu un arī peld pa ūdeni). Vienai personai $30, studentiem $22.

Kad šī vēsturiski politiskā pilsētas daļa ir apskatīta, tālāk dodamies uz pilsētas centru un City Hall, kur pašā torņa galā ir dibinātāja William Penn statuja. Savā laikā neviena ēka nedrīkstēja būt augstāk par viņa galvu, lai netraucētu Viljamam pārskatīt pilsētu. Turpat atrodas arī slavenais LOVE Park, Masonic Temple, spēļu laukums un debesskrāpji.

Turpinot uz priekšu pa Benjamin Franklin Parkway noteikti apstājamies, lai nofotogrāfētos ar Latvijas karogu! Filadelfijas moto ir “Brālīgās mīlestības pilsēta” tāpēc arī uz galvenās ielas ir “draudzīgi” izkārti visu valstu karogi (zemāk redzamā karogu ielas bilde ņemta no interneta). Ielas galā atrodas iespaidīgais Mākslas muzejs (Arts Museum), pie kura tika uzņemti kadri no slavenās filmas “Rokijs” (var nofotogrāfēties arī ar pašu Rokiju!). Pievarot visus pakāpienus, kas ved līdz muzeja ieejas durvīm, paveras skaists skats un Filadelfiju no augšas. Apejot muzejam riņķī, nokāpjam pie upes uz skatu laukuma, kas arī ir tā vērts un ir vistuvākais punkts, lai no upes apskatītu Boathouse Row (airētāju klubi).

Pāris kavartālus tālāk atrodas iespaidīgais Eastern State Penitentiary (cietums),kas savā laikā bija modernākā ēka ASV un turēja sevī tādus rūdītus ļaundarus kā Al Capone. Cietums darbojas tikai kā muzejs un par $12 saņemam karti un audioierakstu un individuālais ceļojums var sākties. Liels pluss ir tas, ka var ierakstu apstādināt vai patīt uz priekšu kā vēlamies, tā ka tempu nosakām paši. Tiesa, vidēji šī informatīvā tūre tomēr aizņem aptuveni 2h, bet noteikti ir tā vērta. Un mitrās, vecās sienas, drūmās kameras un vēstures liecības neatstāj vienaldzīgu nevienu!

Visbeidzot, ar pēdējiem spēkiem tomēr izlemjam aizvilkties līdz Penns Landing, kas ir vieta pie upes, kur robežojas Pensilvānijas un Ņūdžersijas štati – vakaros vasarā šeit bieži notiek koncerti, ir iespēja pastaigāt pa burinieka vai zemūdenes klāju, kā arī izbraukt kanālā ar gulbīšu laiviņām! Ja jau eam Filadelfijā, tad vakariņās noteikti jānogaršo slavenais Philly Cheesesteak, kas ir speciālā maizē ievīstīts steiks ar ceptiem sīpoliem un sieru. Ņamm! Vēl pastaigājam pa Old Town kvartālu, kas piedāvā nakts dzīvi – klubus, bārus, kafejnīcas, dzīvo mūziku u.c., bet esam pārāk noguruši un izlemjam doties mājās, jo rīt priekšā jauns ceļojums. Kopumā šī pilsētas apskate mums aizņēma aptuveni 10h un viss vienā staigāšanā, tā ka nodrošinieties ar labiem un ērtiem apaviem. Vienīgās izmaksas ir tikai ēšana un cietuma ieejas maksa, jo būtībā viss pārējais ir apskatāms par brīvu.

Vēl tikai piebildīšu, ka Filadelfijā atrodas arī izdaudzinātais vecākais zoodārzs ASV, uz kuru atsevišķas dienas ekskursijā devāmies arī mēs, bet biju mazliet vīlusies un otrreiz notiekti tur nedotos.

 

PENSILVĀNIJAS APSKATE:

LANCASTER COUNTY

Nākošo dienu nolemjam pavadīt apceļojot Lancaster County un Amish ļaudis, kas ir aptuveni 2,5h brauciens no Filadelfijas. Amish ir reliģiska kopiena, kuriem ir pašiem sava valoda un skolas. Viņi sadzīvē neizmanto tehniku, pārvietojas tikai ar zirgu pajūgiem, apģērbā nedrīkst izmantot spilgtas krāsas, pogas un rāvējslēdzējus un arī elektrību nelieto. Pa ceļiem jābrauc uzmanīgi, jo katrā brīdī priekšā var izskriet zirgu pajūgi.

Galamērķis ir ciemats Intercourse, kurā darbojas Amish amatnieku tirdziņš, pārdodas viņu beķerejā ceptie labumi, kā arī dažāda veida mājās gatavotie sieri un gaļas. Apstājamies ceļmalā, kur vietējais Amish namatēvs savā pagalmā kūpina vistiņas. Par $2.50 dabūju riktīgu pusvistu, kas ir notiekti garšīgākā, ko jebkad esmu ēdusi! Nolemjam apstāties Amish Experience muzejā, kas piedāvā noskatīties dokumentālo filmu par šo reliģisko kopienu, viņu paražām un dzīvesveidu, kā arī dodamies 40 min ekskursijā pa Amish mājas repliku. Cena par kino + ekskursiju $17 vienai personai. Kopumā pavadīta jauka diena ar jauniem iespaidiem, kas mājupceļā mums liek iztirzāt vēl arvien neatbildēto jautājumu – Kas cilvēkiem liek izvēlēties šādu dzīvesveidu? Jautājums paliek neatbildēts...

Ieskatam: http://www.800padutch.com/amish.shtml 

 

BUSHKILL FALLS

Nākošo dienu veltam 2,5h ilgajam braucienam uz Pensilvānija ziemeļiem, kur atrodas the Poconos, kas ir augstākie kalni Pensilvānijā. Ziemā šeit ir slēpošanas kūrorti, bet vasarā ļoti apmeklēti ir Bushkill Falls, kas ietver 8 dažādus ūdenskritumus. Samaksājot $10 ieejas maksu tiek iedota parka karte, kurā var izvēlēties sev tīkamāko maršrutu grūtības ziņā (visur ir ierīkotas takas ar norādēm). Mēs, protams, gribam apskatīt visus 8 ūdenskritumus, tāpēc bez lielas domāšanas izvēlamies doties grūtākajā un garākājā maršrutā, kas nebija ne nu tik grūts, ne garš, un pēc 2h raitā tempā esam veikuši pilnu apli. Aktīvās atpūtas piekritējiem šis ir jauks pasākums, kas dod iespēju apskatīt Ameriku no cita skatu punkta, pavadot laiku brīvā dabā. Noteikti skaista vieta fotogrāfijām! Tiem, kas ceļo vasarā, jāņem vērā, ka ilgstošos sausuma periodos ūdens apjoms ūdenskritumos var nebūt tik liels un skati nebūs tik iespaidīgi.

http://www.visitbushkillfalls.com

 

NEW HOPE un PEDDLERS VILLAGE

New Hope un Peddlers Village ir iecienītas tūristu pilsētiņas Delaware upes krastā, kas atdala Pensilvāniju no Ņūdžersijas. Upes krasts ir viscaur nosēts ar āra kafejnīcām, suvenīru veikaliem, mākslas darbu galerijām u.c. tūristus pievilinošiem objektiem. Pārejot pāri dzelzs tiltam upes otrā krastā jau atrodamies citā štatā! Šeit var arī doties izbraucienos pa upi ar kuģīšiem vai sēsties senlaicīgā vilcienā, kas dodas tūrēs pa Pensilvānijas ārēm. Cenas kafejnīcās ir diezgan augstas un izvēlamies vien apēst pa saldējumam. Bet mākslas darbu galerijās var iegādāties unikālus rokdarbus, rotaslietas un suvenīrus par diezgan saprātīgām cenām.

 

DORNEY PARK

Tiem, kuriem gribās izbaudīt trakos amerikāņu karuseļus, noteikti jādodas uz Dorney Park. Ieejas maksa ir $37, bet parks sastāv no 2 daļām – karuseļu parka, kā arī ūdensparka (par ko atsevišķi nav jāmaksā). Vasarā rindas, protams, ir garas un gaidīšana pēc kārotā brauciena var aizņemt pat stundu, bet tā tas ir bijis gandrīz visos atrakciju parkos, kuros esmu bijusi. Pie tam, vasarā parks atvērts līdz pat 22:00, tā ka laika ir pietiekami. Iespaidu pietiks gan mazajiem, gan lielajiem!

 

LONGWOOD GARDENS

Longwood Gardens ir milzīgs botāniskais dārzs aptuveni 40 minūšu brauciena attālumā no Filadelfijas. Šajā dārzā ir gan ziedoši koki un krūmi, gan dažādi eksotiskie augi, piemēram, lielās Viktorijas ūdensrozes, kā arī sezonālie augi. Ir slēgtās siltumnīcas tropiskajiem augiem un palmām, kā arī āra dārzi. Garlaicīgi nebūs nekad! Atkarībā no sezonas, šeit tiek organizēti arī dažādi pasākumi - gaismas šovi, muzikālās strūklakas, dažādas dārzniecības izstādes, izglītojošie pasākumi skolēniem un daudz kas cits. Lai visu nesteidzoties izbaudītu, nepieciešams dārzam veltīt vismaz 4-5 stundas.

 

HARRISBURG

Nevar pieminēt Pensilvāniju, bet nepieminēt tās galvaspilsētu Harrisburg un parlamenta ēku. Katram ASV štatam ir savs parlaments, līdz ar to - sava parlamenta ēka. Tiek lēsts, ka Harrisburg parlamenta ēka ir viena no visvērtīgākajām ASV, jo tajā iekštelpās saglabāta oriģinālā apdare, kas ir no zelta. Minimālā ēkas vērtība ir ap 35milj $, bet precīzi to noteicis neviens nav. Ja ir vēlēšanās, parlamenta ēku var arī apskatīt no iekšpuses, izejot drošības pārbaudi, un piesakoties vienā no brīvajām ēkas eksursijām turpat pie informācijas stendā.

Kas attiecas uz pašu Harrisburg pilsētas apskati, tad bez galvenās ielas tajā vairāk nekā cita īpaši ko redzēt nav.

 

PIE DABAS

Bez pilsētām un dārgiem atrakciju parkiem, Pensilvānija piedāvā daž ne dažādas izklaides arī aktīvajiem tūristiem. Pensilvānijā ir neskaitāmas meža takas un pārgājienu maršruti gan vienas, gan vairāku dienu garumā. Var rāpties klintīs, kāpt kalnos jeb vienkārši izvēlēties lēzenu taku gar upi.

 

Pensilvānija ir arī ļoti atpazīstama ar saviem Covered Bridges jeb slēgtajiem tiltiem, kas saglabājušiies un dažkārt ir pat simt gadu veci. Senos laikos šos slēgtos tiltus būvēja, lai zirgu pajūgi un gājēji lietus laikā varētu zem tiem patverties. Tilti atrodami dažādās krāsās, izmēros un formās. Internetā ie pieejamas kartes, kurās šie tilti ir atzīmēti, un var tos doties meklēt.

Vēl viena Pensilvānijā pieejama izklaide ir pazemes alas. Alas ir katra citādāka ar savu īpatnēju raksturu - gaismas kambariem, pazemes ezeriem, stalaktītiem un stalagmītiem, sikspārņu populāciju un tā tālāk. Katrs var izvēlēties sev tīkamāko un par nelielu ieejas maksu doties grupas tūrē.

 

GALAVĀRDS

Protams, šī ir tikai maza daļa no tā, ko var apskatīt Pensilvānijā. Vēl jau ir gan izslavētā Pitsburga, gan bērniem tik iemīļotais Hershey šokolādes parks, gan daudz un dažādas citas pilsētas un vietas, bet tāpēc jau ir sarakstīti tūrisma ceļveži un katrs var izvēlēties sev tīkamāko. Visi šie manis minētie objekti atrodas 2-3h brauciena attālumā no Filadelfijas un ir tie, kur vairākkārtīgi esmu vedusi savus viesus saņemot pozitīvas atsauksmes. 

 

 

Comments (13)

This comment was minimized by the moderator on the site

My wife and I need to visit the Raven Rock Mountain Complex in Pennsylvania this late spring. Do we require any kind?

This comment was minimized by the moderator on the site

I am going to Pennsylvania for a holiday trip with my family as a gift package from my firm. Can't wait to see all the popular Philadelphia sights like the Liberty Bell, the Betsy Ross house, Independence Hall, National Constitution Center,...

I am going to Pennsylvania for a holiday trip with my family as a gift package from my firm. Can't wait to see all the popular Philadelphia sights like the Liberty Bell, the Betsy Ross house, Independence Hall, National Constitution Center, Christ Church and other places.

Read More
This comment was minimized by the moderator on the site

These are interesting stories you have shared! Thanks!

This comment was minimized by the moderator on the site

The greatest lovely places to visit are DORNEY PARK, and BUSHKILL FALLS - if you planning for trip and be with natural beauty as well…

This comment was minimized by the moderator on the site

Beautiful pictures! I am going to Pennsylvania for a holiday trip with my family. Thanks for sharing this post, it helped us plan our own trip a little.

This comment was minimized by the moderator on the site

Beautiful pictures . and what a nice place for refreshment . I like this very much and i am planning my trip here. You have done great work.

This comment was minimized by the moderator on the site

We want to see more posts in future!

This comment was minimized by the moderator on the site

The most interesting blog I have found in my searches.You have done an impressive job. Have fun traveling!

This comment was minimized by the moderator on the site

Beautiful!!! This blog is really very interesting and informative for me. I visit this place. Keep it up and share the more post.

This comment was minimized by the moderator on the site

Hi,Liene.. quite a while back i discovered your adventure website. I have restlessly been holding out for your most recent adventures. Keep refreshing your experiences since loads of your fans are sitting tight for new stuff. :-)

There are no comments posted here yet
Load More

Leave your comments

  1. Posting comment as a guest.
Attachments (0 / 3)
Share Your Location