Teksasa - gan mežonīgā, gan pieradinātā!

Hits: 6139

Teksasa – smilšu prērijas, putekļi, kovboji, savvaļas mustangi, svelme, dāmas Izauras laika kleitās ar saulessargiem un dēļu būdas ar “saloon” uzrakstu un tekilu dzerošiem vīriem melnās platmalēs – tādas, gluži kā no sena vesterna, mēdza būt manas pirmās vīzijas izdzirdot vārdu 'Teksasa'. Dzīve man deva iespēju pavadīt gandrīz 4 gadus šajā savdabīgajā ASV štatā, ko es nenožēloju ne mirkli un atmiņu pietiks visam mūžam. Turpinājums ir īss atskats uz maniem pavadītajiem gadiem šajā citādajā pasaules malā, par ko daudzi tikai izlasa grāmatas vai noskatās filmas.

Jāsāk jau ar to, ka Teksasa šeit tiek atpazīta pēc saukļa “Everything is Bigger in Texas!”, kas saprotams gan tiešā, gan pārnestā nozīmē. Teksasa ir 2. lielākais ASV štats pēc Aļaskas, kā arī 2. visapdzīvotākais štats pēc Kalifornijas. Tiesa, ne vienmēr ''lielāks ir labāks'', jo 2009.gada aptaujā 3 Teksasas pilsētas ierindojās ASV top 10 pilsētu sarakstā ar lielāko % iedzīvotāju ar lieko svaru. Salīdzinot ar citiem ASV štatiem, arī man sāka likties, ka tur viss tiešām lielāks – mašīnas, mājas, ceļi, pat pārtikas veikali! Un šis patriotisms un lielummānija ir katra īsta teksasieša asinīs.:) Staigājot gar suvenīru bodēm, ir neiespējami nepamanīt T kreklus, cepures, maiciņas, uzlīmes un ko tik vēl citu ne ar kādu Teksasu raksturojošu attēlu un, nu jau tik daudz dzirdēto, 'Everything is Bigger in Texas!'

 

Sanantonio ir visvairāk apmeklētā Teksasas pilsēta, kas pazīstama ar Alamo un Riverwalk.

Alamo ir viens no pirmajiem nocietinājumiem un Teksasas neatkarības simbols, kuru apmeklē aptuveni 4 miljoni tūristu gadā. Šeit notika kauja starp meksikāņu iekarotājiem un Texas kaujiniekiem. Kaut teksasieši cīņā zaudēja un meksikāņi ieņēma šo teritoriju, milzīgais pārsvars ar kādu meksikāņi ienāca pret teksasiešiem ir palicis tautas atmiņā kā teksasiešu varonības apliecinājums.

Bez Alamo vēl ir apskatāmi 4 citi nocietinājumi, kas Teksasas rašanās laikā bija misionāru apmetnes vietas (Mission San Jose, Mission San Juan, Mission Conception un Mission Espada).

Riverwalk ir milzīga teritorija Sanantonio centrā, kas sastāv no kuģojamiem kanāliem, restorāniem, āra kafejnīcām, bāriem, klubiem, dažnedažādiem priekšnesumiem, dzīvās mūzikas un citām izklaides iespējām. Var sēsties laivā un gida pavadībā apskatīt visu šo milzīgo teritoriju laivojot pa kanāliem, kas dažkārt ir kā labirinti. Šī, laikam, ir viena no manām mīļākajām vietām Sanantonio, bet negatīvā puse ir tā, ka te ir vienmēr pilns ar tūristiem un sevišķi vasaras sezonā notiek pamatīga lauzšanās caur pūļiem un ilgstoša gaidīšana, lai tiktu pie kārotā galdiņa āra kafejnīcā.

Arī pati Sanantonio vecpilsēta ir gana interesanta, lai pa to pastaigātu. Savdabīgs ir gan Ginesa rekordu muzejs, gan Spoku māja, gan dažādie suvenīru veikaliņi, kā arī mols un 3D kinoteātris. Arī senā spāņu un meksikāņu stila arhitektūra ir foto vērta. Īstās atmosfēras radīšanai iesaku doties uz Cowboys DanceHall, kur nedēļas nogalēs vakaros notiek buļļu rodeo sacensības, kā arī tam sekojošās līnij un visādas citādas dejas kantrī mūzikas ritmos.

Katru gadu aprīlī Sanantonio notiek Fiesta jeb parāde, kas ir nedēļu ilgs pasākums argentīniešu / meksikāņu un spāņu deju ritmos. Tiek demonstrēti gan dažādi deju, gan mūzikas priekšnesumi, folkloras un kultūras festivāli, kā arī lielā noslēguma parāde. Plānojot braucienu uz Teksasu noteikti ieteiktu apmeklēt šo pasākumu, ja ir iespēja.

 

Austin ir Teksasas galvaspilsēta un viena no “aktīvākajām” Teksasas lielpilsētām, kur cilvēki bieži vien uz darbu dodas ar velosipēdiem un vakaros bieži redzami parkos skrienam vai spēlējot sporta spēles. Austin tiek uzskatīta par ASV dzīvās mūzikas galvaspilsētu. Netakarīgi no dienas vai laika, Austin vecpilsētā vienmēr būs klubs vai bārs, kur jaunie (un ne tik jaunie) mākslinieki spēlēs klavieres, dziedās vai kā citādi izpaudši savu radošo dvēseli. Noteikti labs galamērķis, ja interesē naktsdzīve un tusiņi.

/Bildes autortiesības: Jess Hutchinson/

 

Corpus Christi ir pilsēta Teksasas dienvidos Meksikas līča krastā. Tā robežojas ar Mustang Island dabas parku, kas ir populāra vieta pludmales un okeāna viļņu meklētājiem. Šeit var sauļoties, peldēties, doties izbraucienos ar laivām gan makšķerēšanas nolūkos, gan vērot delfīnus un saulrietu.

Ineteresanti apskates objekti ir Corpus Christi akvārijs, kā arī USS Lexington, kas ir 2. pasaules kara karakuģis, kurš ir pārvērsts muzejā. Tas tika uzbūbēts 1943. gadā un darbojās līdz pat 1991. gadam. Kuģim tika dota iesauka ''Blue Ghost'' jeb 'Zilais spoks', jo vairākas reizes kara laikā ienaidnieki zvērēja, ka kuģi ir nogremdējuši, bet tas vienmēr atgriezas ierindā bez jebkādiem bojājumiem.

Kuģa apskate ir kā pastaiga pa labirintu ar nebeidzamām istabām, stāviem un koridoriem, kas sevī ietver gan zobārstniecības kabinetus, gan virtuvi, gan frizētavas, gan pastu, gan daudz citu neiedomājamu lietu un vietu. Nu gluži kā peldoša pilsēta.

Un, pat ja negribās darīt pilnīgi neko, pastaigas gar līci vērojot pelikānus, sērfotājus, makšķerniekus un vienkārši ļaujoties bezdarbībai ir gana labs iemesls, lai apmeklētu Corpus Christi. Īsāk sakot – palmas, okeāns un saule (un dārgas villas).

 

Atrakciju parki! Daudz un dažādi!

Six Flags Fiesta Texas ir tipisks amerikāņu karuseļu parks ar galvu reibinošiem braucieniem. Ļoti daudz “asa sižeta” bērniem nepiemēroti karuseļi, kur griežas ar kājām gaisā, met cilpas un izpilda vēl nez kādas maģiskas izdarības. Labs parks tiem, kam patīk ātrums un ekstrēmas izjūtas.

Sea World San Antonio – šis parks ir vairāk tēmēts uz ģimenēm ar bērniem. Ir pieejami daudz vairāk karuseļu, kas domāti tieši mazajiem piedzīvojumu meklētājiem. Sea World (kā jau nosaukums to izsaka) ir jūras parks, kur apskatāmi dažādi dzīvnieki – pingvīni, roņi. Var barot delfīnus, apskatīt haizivju un raju akvārijus. Vakara nagla ir priekšnesums ar trenētiem vaļiem. Apmeklējām arī mēs (bez maziem bērniem) un vienai reizei bija interesanti.

Schlitterbahn – tikai un vienīgi ūdens atrakciju parks, gan maziem, gan lieliem. Trubas, tuneļi, plūstošās upes, trampalīni, viļņu baseins u.c. izdarības. Parks ir pārāk liels, lai visus braucienus izmēģinātu vienā dienā, tāpēc ieteicams iegādāties 2 dienu biļeti. Sevišķi karstajās vasaras dienās lielāko daļu laika pavadīsiet stāvot rindās, gaidot savu kārtu braucienam.

 

Enchanted Springs Ranch – nu šī nu reiz ir vieta, kas ir tieši tāda, kādu iedomājos Teksasu no vesterna filmām. Milzīgais rančo ir 1800.g. stilā veidota pilsēta, pa kuru pastaigājas īsti kovboji un var sēsties zirgā un mēģināt noķert govi ar laso! Enchanted Springs Ranch ir kinofilmēšnas “laukums” dažnedažādiem vesterniem, reklāmām un mūzikas video. Filmēšanas brīžos rančo protams nav pieejams, bet pārējā laikā tūristi tiek laipni gaidīti un šī ir īstā vieta, kur izbaudīt īstu, senlaicīgu Teksasas elpu.

 

Teksasas dabas parki

Pirms pavadītajiem 4 gadiem šajā štatā, nekad nebūtu domājusi, ka daba šeit var būt tik dažāda – no klinšainām, sausām prērijām ZR līdz zaļām palmām un okeānam dienvidos. Teksasā ir ap 50 dažāda lieluma dabas parku un rezervātu. Tā kā esmu dabas mīļotāja, tad mums par paradumu palika apmeklēt kādu parku un doties pārgājienā vismaz reizi mēnesī. Viens no maniem mīļākajiem parkiem ir Garner State Park, caur kuru tek tirkīzzila, līdz gultnei caurredzama upe. Tā ir ieskauta kalnos un, ja veic vairāku stundu ilgo pārgājienu kalnā, tad paverās brīnišķīgs skats uz apkārtni līdz pat pašām horizontam.

Mana otra mīļākā vieta ir Canyon Lake, kur uz visu dienu var iznomāt laivas, jahtas vai katamarānus un doties visapkārt ezeram, apskatot krastos uzceltās villas, makšķerēt, braukt ar ūdensslēpēm, apstāties uz vientuļas ezera salas un papusdienot vai nopeldēties.

Protams, arī dabas vērošana ir daļa no procesa – milzīgi kaktusi, ērkšķaini krūmāji, dīvaini putni un neredzēti dzīvnieki – tas viss ir viens liels, nepieredzēts un aizraujošs piedzīvojums! Kaut vārds ''Texas'' bieži vien asociējas ar sausām prērijām un putekļiem, tas tā nebūt nav, jo Teksasa prot arī ļoti skaisti uzziedēt. Pavasarī visi ar nepacietību gaida pļavās uzziedam 'Texas bluebonnets', kas bieži vien nokrāso laukus un ceļmalas lillīgi zilā nokrāsā. Kā tradīcija ir ģimenes foto uzņemšana zilajās pļavās un dažkārt uz skaistākajiem laukiem ir pat jāgaida rindā. Bluebonnet ir arī Teksasas štata oficiālā puķe. Un arī bez 'Bluebonnet' ir vēl daudz citu puķu - gan jukas, gan ziedoši kaktusi un krūmi visās varavīksnes krāsās...

Tieši tas pats attiecas arī uz dzīvniekiem un putniem - to dažādība ir neizsmeļama, sākot no sīkiem grauzējiem un ķirzakām, līdz pat krokodiliem un jaguāriem. Populārs un īpatnējs Teksasas iemītnieks ir armadillo, kurš ir arī pasludināts par Teksasas štata oficiālo dzīvnieku. Atšķirībā no citām armadillo pasugām, šis Texas 9-banded Armadillo nevar savelties bumbiņā dēļ sava milzīgi lielā izmēra, turpretī, tas spēj aizturēt elpu uz 6 minūtēm, lai no uzbrucējiem paslēptos upes vai ezera gultnē.

Meksikas līča tuvums, savukārt, rada pateicīgu visi ūdensputnu dažādībai. Tūristi ļoti iecienījuši pelikānus, jo tie ir bezbailīgi un bieži vien - amizanti.

Atsevišķi jāpiemin ''Texas Longhorn'', kas ir katra Teksasas kovboja lepnums. Šī īpašā, garo ragu govs ir ļoti tipiska tikai Teksasai un ir atpazīstama pateicoties milzīgajam ragu izmēram, kas dažkārt var pārsniegt pat 2m platumu. Labākie un ģenētiski pareizākie eksemplāri izpārdošanās var sasniegt par $40,000.00 par govi. Rekordcena, kas jebkad samaksāta par Texas Longhorn, tiek atzīmēta $170,000.00. Šie dzīvnieki galvenokārt tiek izmantoti gaļai un pienam, jo satur daudz mazāk holesterīna kā parastās govs produkti, bet iespaidīgākie 'Longhorns' nereti tiek turēti vienkārši kā saimniecības jeb rančo lepnums un ''zālāja dekors''.  

Vēl gan pieminēšu, ka Teksasa nav labākais galamērķis tiem, kas nepanes karstumu un svelmi. No aprīļa līdz oktobrim temperatūra var sasniegt virs 100F (40 grādiem C). Vasaras vidējā temperatūra (ēnā) ir +35 grādi C. No novembra līdz martam dienā būs ap +20 un nedaudz vēsāks naktīs. Veikali, kafejnīcas, sabiedriskie autobusi, kino u.c. sabiedriskās iestādes darbina gaisa kondicionierus uz pilnu klapi, un, lai cik tas smieklīgi nebūtu, +40 grādu karstumā es nēsāju līdzi jaku, zinādama, ka līdz ko ieiesim kādā veikalā, jutīšos kā ledusskapī. Protams, šīs krasās temperatūras svārstības pirmos mēnešus darīja savu un iesnas un klepus lika par sevi manīt, bet ar laiku pierod...

Kaut gan Teksasa ārvalstu tūristu popularitātes ziņā nestāv ne tuvu Ņujorkai, Kalifornijai vai Floridai, tai tomēr ir savs šarms. Gan modernās lielpilsētas ar naktsdzīvi un bāriem, gan savrup esošie kovboju rančo, kur liekas laiks ir apstājies un lopu ganīšana notiek zirga mugurā ar laso, gan neskaitāme dabas parki un neskartā savvaļa jau paši par sevi ir apbrīnas vērti objekti. Un esmu pateicīga, ka man ir bijusi iespēja dzīvota šajā diezgan citādajā pasaulē, kur biržas vērtspapīriem un finanšu tirgum bieži vien nav pilnīgi nekāda nozīme cilvēku (kovboju) sadzīvē, bet vien laipns: “Howdy partner!” padarīs dienu gaišāku.

/''Cowboy with lasso'' autortiesības - www.wallpaperstock.net/