Ņujorka Ziemassvētku laikā

Hits: 3246

Ziemassvētki ir īpašs laiks, kas gada tumšo sezonu padara daudz gaišāku un sirsnīgāku. Mēs katrs Ziemassvētkus izjūtam savādāk – vienam tā ir ģimenes kopā sanākšana un dāvanu dalīšana, citam eglītes atrašana un dekorēšana vai mājas uzpošana, vēl kādam Ziemassvētki ir miera un pārdomu laiks. Bet neapšaubāmi, šie ir vieni no gada gaidītākajiem svētkiem (vismaz man). Bet ziemas saulgriežiem gatavojas ne tikai cilvēki, bet uzpostas tiek arī pilsētas – gan lielas, gan mazas. Un pavisam neplānoti, mums radās ideja apskatīt Ņujorku tērptu Ziemassvētku rotā, ko arī realizējām, un turpmākais būs mans atskats uz mūsu Ziemassvētkiem Ņujorkā.

Ierodoties Ņujorkas centrā, Manhetenā, esam mazliet pārsteigti par būtībā neeksistējošām ļaužu masām, ko bijām gatavojušies piedzīvot, bet mūsu pirmais iespaids drīz vien izrādīsies maldīgs. Kā pirmais pieturas punkts visiem – gan vietējiem, gan tūristiem, ir Ņujorkas centrālā egle Rockefeller Plaza laukumā. Tā ir 40 pēdu augsta (aptuveni 12 metri) un izgreznota ar 45,000 LED gaismiņām. Egles iedegšana (decembra sākumā) ir milzīgs pasākums ar dažādiem priekšnesumiem un slavenu izpildītāju uzstāšanos. Bet daudziem no mums Rockefeller egle ir atpazīstama kā vieta, kur filmas ''Viens pats mājās 2'' beigās Kevins satikās ar savu mammu. 

Jau tuvojoties šai vietai, saprotam, kur tās ļaužu masas ir palikušas – šeit! Iela Rockefeller Plaza laukuma priekšā ir slēgta satiksmei, jo tā ir pārpildīta ar tūristiem. Vēlēšanās uzņemt jebkādu foto kadru ar egli fonā izvēršas par brutālu elkoņu cīņu un uzvar stiprākais! Tomēr Ņujorkas centrālā egle ar skaistajiem enģeļiem priekšplānā ir cīņas vērta!

Šeit iespējams arī doties slidot egles pakājē, bet rinda vijās vairāku kvartālu garumā un mūsu minējums bija, ka, lai šo prieku īstenotu, būtu jāgaida vairākas stundas. Par cik slidošana mūsu plānos neietilpa, tad apskatījām vien visu pa gabalu un devāmies dziļāk Ņujorkas ielās.

Ziemassvētku pieskāriens jūtams it visur – kur tik pagriezies ap stūri, tur redzamas daž ne dažādas svētku dekorācijas. Izgreznotas ir gan strūklakas, gan parki, gan koki, gan ēkas. Pie pašām slavenākajām un iespaidīgākajām dekorācijām, kā piemēram Radio City uz 6. avēnijas, atkal jau mazliet jāpabikstās ar elkoņiem, lai atrastu savu vietu zem saules, tomēr nav tik traki kā Rockefeller. Šī gada Radio City dekorācijas ir milzumlieli ‘’eglīšu rotājumi’’, kas sakrauti kaudzē pie tuvējās strūklakas. Arī citur pilsētā vērojami interesanti eksponāti, kas ir ne mazāk skaisti.

Tā staigājot pa izgreznotajām ielām, nevar nepamanīt, ka degunā sitās patīkams grauzdētu, karamelizētu riekstu aromāts, kā arī redzam cepamies kastaņus, kurus gan diemžēl nenoprovējām (un ko tagad mazliet nožēloju). Šādi mazie, pārvietojamie cepamratiņi ir uz katra stūra un vilināt vilina izsalkušos cilvēkus ar savu smaržu. 

Tiem, kuri vēlas ko mierīgāku un noskanīgāku, noteikti jāiegriežas Svētā Patrika katedrālē, kas atrodas turpat pretī Rockefeller centram. Šī ir viena no Ņujorkas iespaidīgākajām un atpazīstamākajām katedrālēm un tā arī tiek skaisti izgreznota uz Ziemassvētkiem. Ikviens ir aicināts nākt un piedalīties Ziemassvētku misē un ļaužu masas uz šo pasākumu spiežas ārā pa durvīm. 

Dažkārt pie baznīcām vai pilsētu laukumos var pagadīties sastapt Christmas carollers jeb dziedātājus, kas publiskās vietās izpilda dažādas Ziemassvētku dziesmas. Šie carollers var būt gan profesionāli (baznīcu vai skolu kori), gan arī grupiņa entuziastu, bet ikviens skatītājs ir droši aicināts dziedāt līdzi!

Ņujorka Ziemassvētkos atpazīstama arī kā pilsēta ar visiespaidīgākajām veikalu skatlogu dekorācijām! Šī ir kā sava veida sacensība starp lielākajiem veikaliem un brendiem – Macy’s, Lord & Taylor, Bloomingdales, Saks un citiem. Internetā atrodama karte, kur ir norādīti visi iespaidīgākie skatlogu displeji un šada tūre (ar kājām) aizņem ap 2 stundām. Tik daudz laika skatlogu apskatei veltīt nevēlējāmies, tāpēc nolēmām aiziet uz visiespaidīgāko – Macy’s, un jāatzīst, ka bijām patiešām bez vārdiem. Tik daudz detaļu, telpiskuma un izdomas! Zemāk redzamais displejs ir tikai 1 no 7 Macy’s skatlogiem un ataino Ziemassvētku vecīti ierodamies Ņujorkā. Bez tā mēs redzējām arī vairākus citus, kas bija ne mazāk interesanti.

Jāpiebilst, ka arī veikala iekšpuse ir izgreznota un bērniem ir iespēja nosūtīt vēstuli Salatētim uz Ziemeļpolu speciālā Macy’s pasta kastē. Par katru ‘’nosūtīto’’ bērnu iemesto vēstuli, Macy’s ziedo $1 labdarības akcijām. 

Arī daudz citu veikalu un ofisu ir pacentušies saposties svētkiem, un šur tur ir izveidoti speciāli Ziemassvētku veikaliņi, kas pārdod tikai un vienīgi Ziemassvētku dekorācijas un eglīšu rotājumus. Šie bija mani iemīļotākie, un lai gan neko nenopirku, apstaigājot un apskatot dažādos porcelāna, stikla, koka un citus rotājumus, sajutos gandrīz vai kā Ziemassvētku muzejā. 

Tā uz labu laimi staigājot, pavisam nejauši uzdūrāmies Bryant parkam, kas Ziemassvētku laikā tiek pārvērsts par ziemas brīnumzemi. Šeit ir izveidota slidotava ar centrālo Bryant parka egli. Slidot var gan pats individuāli, gan arī noīrēt vienu no instruktoriem un pamācīties jaunas iemaņas. Ik pa laikam skatītājus pārsteidz kāds slidotāju šovs. Ledus laukumam visapkārt atrodas arī Ziemassvētku tirdziņš ar izkaisītiem gandrīz 100 dažādiem veikaliņiem, kas pārdod gan ēdamas, gan velkamas, gan visādas citādas lietiņas. Noteikti jauks pieturas punkts Ņujorkas Ziemassvētku tūrē!

Visas šīs greznības iespaidā izslavētais Times Square gandrīz vai neatstāj nekādu iespaidu, jo katra iela, ēka un pažobele Ņujorkā rotājas košās svētku krāsās! Un jau atrodoties mašīnā un sakot ardievas Ņujorkai, mēs no iztāles pamanām, ka pat Empire State Building ir tērpusies sarkanzaļā svētku rotā! 

/Photo: Wikimedia/

Un nobeigumā mazliet paanalizējot gūtos iespaidus, teikšu, ka Ziemassvētkiem uzpostā Ņujorka ir kas tāds, kas vienmēr paliks atmiņā. Centrālā egle nekad nebeidz pārsteigt, lai vai cik reizes to redzētu. Izgreznotie skatlogi liek pieplakt pie stikla kā mazam bērnam un grauzdēto kastaņu un riekstu aromāts, liekas, gaisā virmo joporojām. Protams, klusa pastaiga pa Ņujorkas ielām, vai arī romantiska paslidošana divvientulībā ar mīļoto Bryant Park vai Rockefeller Plaza slidotavās diez vai sanāks, tā ka jārēķinās ar ļaužu pūļiem un elkoņu cīņām, bet tas viss pieder pie iespaidiem un atmiņām par šo brīnumaino laiku Ņujorkā!

 

 

Comments (1)

This comment was minimized by the moderator on the site

Great website about traveling and very nice pictures.

There are no comments posted here yet

Leave your comments

  1. Posting comment as a guest.
Attachments (0 / 3)
Share Your Location